חברת ניהול ואחזקה

תוכן עניינים

אחזקת מבנים או ניהול בניינים

ההבדל בין חברות אחזקת מבנים לחברות ניהול בניינים אינו ברור, זאת מכיוון שאופן פעולתן ותחומי אחריותן אינם מוסדרים כיום ברגולציה בישראל. חברת ניהול ואחזקה של מבנים למגורים או למשרדים ומסחר (במיוחד מבנים מרובי דיירים ומערכות) הינו תחום הדורש מומחיות והבנה בהיבטים הנדסיים, טכניים ומסחריים בנוסף ליכולות ניהול ותפעול גבוהות. חברות ניהול ואחזקה נדרשות להיות בעלות ידע וניסיון רב ככל שניתן במערכות מורכבות ומגוונות, להבין את האינטגרציה ביניהן ולדעת לנהל ולהעסיק אנשי מקצוע מתאימים. על מנת לבצע את עבודה מקצועית והוגנת מבחינת עלות מול תועלת. בפועל, חלק גדול מהחברות המספקות שירותי ניקיון או אחזקה בסיסית נתפסות בטעות על ידי ועדי הבתים, הדיירים ומקבלי השירותים כחברות ניהול ואחזקת מבנים. לפיכך, הם נותנים לידיהם את האחריות על ניהול ואחזקת בניין על כל המשתמע מכך. זהו מצב שעלול להיות בעייתי מאוד ולגרום לחוסר תפקוד תקין של הבניין הן בהיבט טכני והן בהיבט כלכלי, בנוסף להיבטי העמידה בחוקים ותקנות המחויבים בתחום זה.

למה צריך חברת ניהול ואחזקה?

חברת ניהול ואחזקה מחוייבת לבצע את כל הפעולות הנדרשות על מנת לשמור על הניהול התקין ואחזקת הבניין. ישנם בניינים פשוטים שאינם מחייבים שימוש בשירות זה, אלא אם אין מתנדבים לועד הבית. אך, בקרב הבניינים הגבוהים אשר מעל ל-6 קומות ומכילים כעשרות דירות השירות של חברת ניהול ואחזקה נפוץ. זאת לאור מורכבות הניהול והאחזקה של המבנה והצורך לתת תשומת לב מלאה ומקצועית לענייני הבניין. 

בבניינים גבוהים ובמיוחד במגדלים ישנם פעולות אחזקה הנדרשות לביצוע באופן שוטף, ישנו צורך להתקשר עם מגוון ספקי שירות ובעלי מקצוע, ישנה חשיבות לנהל באופן יעיל ושוטף את התקשורת מול הדיירים, גביית מיסי ועד ,הקפדה על מענה מהיר של תלונות ותקלות למען שביעות רצון הדיירים בבניין. 

איכות חיים ושמירת ערך הנכס

חברות ניהול אחזקה לבניינים נדרשות לפעול לטובת בעלי הנכס על מנת להבטיח איכות חיים ולשמור על ערכו. כל בעל נכס רואה באופן טבעי חשיבות גבוהה מאוד לשמור על תקינותו, להבטיח איכות חיים בו ולפעול ככל שניתן לשמור על ערכו ולהשביחו. יש מי שמחליט לעשות שימוש בעצמו בנכס וישנם כאלו שמפיקים ממנו הכנסה כספית שוטפת. אין ספק שהאינטרסים של כולם הינם זהים. בעלי הנכס מודאגים שלא יפגע ערך הנכס והם יאבדו חלק מהשקעתם הכספית בו. אחזקת הנכס מופקדת באחריות חברות ניהול ואחזקה לבניינים ומכאן החשיבות הרבה של הדיירים וועדי הבתים לדעת מה תכולת עבודתה ולדאוג להשגיח ולבקר את פעולתה

השוואה בין חברות ניהול ואחזקה

חברת ניהול ואחזקה אינה כפופה לרגולציה כלשהי ולכן יכולה להציע סל שירותים ככל העולה על רוחה. דבר זה מקשה על ועד הבית להשוות בין החברות ניהול בניינים השונות וכן נדרש מעקב ופיקוח שוטף לאחר בחירת החברה על מנת לוודא שאכן מקבלים את התכולה שהוצגה ותומחרה על ידי חברת ניהול ואחזקה אשר עמה נחתם חוזה. השירותים שכל חברת ניהול ואחזקה מציעה הינם מגוונים אבל ברמת העיקרון מרבית חברות ניהול בניינים כוללות נושאים בסיסיים שעיקרן שירותי ניקיון, שירותי גינון, תחזוקה כללית, אחזקת מערכות ותשתיות, ביצוע תיקונים שוטפים, גבית מיסי ועד הבית, טיפול בתקלות ועוד.   

לקוחות מספרים

קבלו מדריך במתנה לועדי בתים לניהול הבניין בראש שקט

דילוג לתוכן